sobota, 14 maja 2011

Galeria.

Będę nudna, wiem;)
Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w projekcie tworzenia polskiej galerii portretów lalek nie tylko z firmy mattel. W tej chwili jest tam dopiero nieco ponad 70 zdjęć wrzuconych przeze mnie i przez Mono. Jako, że obie jesteśmy początkującymi miłośniczkami mattelowskich piękności, przyda nam się każda pomoc- rejestrujcie się, wrzucajcie portrety swoich dziewczyn (i chłopaków oczywiście też), opisujcie, piszcie komentarze, poprawiajcie błędy i pomyłki, sugerujcie inne kategorie i albumy. W każdej chwili możecie się ze mną skontaktować na maila lub formularz kontaktowy.
Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i pomoc. Pamiętajcie- od was zależy, czy ten pomysł wypali! Mam nadzieję, że tak, bo już w tej chwili widać, jak to może pomóc w identyfikacji- wystarczy kliknąć w odnośnik szukaj i wpisać np rok, rodzaj ciała, lub wybrać z tagów na dole. Jest weekend, na pewno znajdziecie chwilę, żeby przyczynić się do rozwoju tej strony, liczę na zainteresowanie ze strony zarówno początkujących, jak i "starych wyjadaczy";)

12 komentarzy:

 1. Mogę dać Ci radę?
  Powiem tak, moim zdaniem powinnaś więcej pracować nad stroną na własną rękę, szukać informacji w sieci, zdjęć na ebay-u i wklejać, wklejać, wklejać.
  Nie licz tylko na to, że inni się przyłączą i zrobią to za Ciebie, owszem pomoc może być potrzebna, ale to Twój projekt i trochę więcej zaangażowania w to włóż.
  Na pewno zainteresowanie będzie większe jak każdy zobaczy, że ta strona rośnie :)
  Pozdrawiam Mark

  OdpowiedzUsuń
 2. Marku
  Strona rośnie- ino moje możliwości nie są w tej chwili wystarczające. "Pokraść" cudze zdjęcia nie jest sztuką, takich stron jest pełno w sieci. Mi zależy na pomocy w wyszukiwaniu po charakterystycznych cechach lalki, a nie na zwykłym zebraniu jak największej ilości fotek- szukanie w tej galerii nie ma polegać na przejrzeniu tysięcy zdjęć, ale dzięki wpisaniu np. sygnatury znalezieniu tej jedynej, szukanej. Zależy mi na tym, żeby zdjęcia były "z natury", opisane przez kogoś, kto tą lalkę posiada, "obmaca" i wypisze co ma na pleckach, który rok itd. Nie wiem, jak inni, ale ja szukając staram się nie przeglądać wszystkich zdjęć z google podpisanych "barbie" licząc na łut szczęścia, że któreś zdjęcie będzie przypominać tą lalę, której szukam. Zdjęcia które już są w taki sposób zostają umieszczone- zbliżenie twarzy i wpisany rodzaj ciała, headmold, wszelkie cechy szczególne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko po sygnaturach to też dużo się nie zwojuje bo - ogromna ilość lalek w przypadku Mattela np lat 70 - 90 ma sygnaturę na plecach, datowaną na rok 1966 (rok powstania ciałka) a główki, od lat 1976 do 1997 mają sygnaturkę z datą 1976 (czyli rok powstania headmoldu) Czyli wszystkie lalki przez 21 lat mają tą samą sygnaturę na główce i ciałku. (czasem tylko jest inne państwo produkcji danego ciała)
  Ciałka na ten okres to jeden rodzaj, czyli TNT, i różni się tylko rączkami, zgiętymi w 90 stopniach i prostymi. Moim zdaniem magazyn wielu twarzy spisałby się tu lepiej, bo łatwiej znaleźć lalkę po twarzy, rysunku oka, niż po sygnaturze.
  Oczywiście nie chcę się wymądrzać, ani Cię atakować to tylko moje rady, bo ja w ten sposób szukam swoich lalek.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak też to odbieram- jako radę. A wymądrzać się jak najbardziej możesz i powinieneś- dla mnie twój blog jest prawdziwym wzorem opisów lalki. Dlatego chętnie przyjmuję konstruktywną krytykę z twojej strony. Zdjęcia w internecie rzadko są dokładnie opisane, więc zgromadzenie ich w jednym miejscu z opisem będzie na pewno przydatne- już ograniczenie w wyświetlaniu do lal np. blondynek tnt o zielonych oczach wyprodukowanych w Chinach zmniejszy ilość wyświetlonych portretów, prawda? Galeria od strony technicznej będzie dopracowywana- dotąd nie miałam z tym typem skryptu do czynienia, więc się "douczam" w trakcie- muszę dodać w skrypcie więcej pól do opisu, może właśnie kolor oczu, włosów... liczę na podpowiedzi jakie kategorie słów kluczowych by się przydały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najważniejsza sprawa, to numer katalogowy i pełna nazwa lalki oraz rok. Tak jak pisze Marek,nic nie da określanie, co jest napisane na pleckach czy karku.
  Mnie pomagają takie fotki ze zbliżeniem makijażu : http://www.flickr.com/photos/dolls-vikk/sets/72157624189875543/
  Przydało by się tam jeszcze zdjęcie w oryginalnym ciuszku.Widać by było też jaki lalka ma rodzaj ciałka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem ZA, mam kilka zdjec, tylko prosze o troszke cierpliwosci, przysle je na email :)
  Aga

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam ambicję projektu i w ogóle popieram, sama raczej nie mogę pomóc bo żadne z moich Barbie nie mają swoich własnych ciałek (większość nie jest też zidentyfikowana), ale przede wszystkim popieram że Privace nie chce kraść cudzych zdjęć. Nie wiem czemu jest to tak szeroko praktykowane, ale zdjęcia są czyjąś własnością i z wyjątkiem zdjęć promo po prostu nie powinno się ich używać bez pozwolenia artysty . :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie, mogłabym powstawiać cudze, ale jakbyście się czuli widząc swoje zdjęcia na innych stronach? Dlatego wstawiam tam na razie zdjęcia "zapudełkowane" oraz katalogowe, moich jest malutko. I was też proszę o wstawianie SWOICH zdjęć. Napisałam do osób, które na flicku mają wyraźne, duże zdjęcia portretowe lalek, ale na razie tylko dwie odpisały, że zgadzają się na wykorzystanie ich zdjęć- fotki te podpisuję oczywiście linkiem do profilu. Więc jak ktoś jest baaardzo leniwy, a ma gdzieś wrzucone- może napisać do mnie, że wyraża zgodę na ich "pożyczenie" i wykorzystanie w słusznym celu;)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja mam do Was pytanie... Chciałabym wrzucić trochę zdjęć, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać roku wydania lalki. Gdzie Wy szukacie takich informacji?

  OdpowiedzUsuń
 10. Najczęściej jak masz już lalę zidentyfikowaną po moldzie- wpisujesz jej nazwę w google;) Wyższa szkoła jazdy- szperasz po blogach, sklepach, ebayu i co ci jeszcze przyjdzie do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że przydał się link, który podałam :) Nie mam teraz zbyt dużo czasu na obróbkę fotki + dodanie pudełka, ale na moim blogu jest trochę zidentyfikowanych lalek. Jak chcesz, to możesz wykorzystać moje fotki do galerii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten link już od dawna jest w moich ulubionych zakładkach, ale przypomnienie mi o nim nasunęło mi pomysł napisania prośby o zgodę na skorzystanie:) Dziękuję za pozwolenie, na pewno również skorzystam- chociaż wolałabym, jakbyście sami dodawali;)

  OdpowiedzUsuń