poniedziałek, 14 listopada 2011

VINTAGE- z czym to się je?

Przy okazji przeglądania stron allegrowych ostatnio bardzo często napotyka się na określenie vintage- za lalkę tak opisaną sprzedawcy żądają niebotycznych cen (nie wiem, czy z premedytacją, czy z nieświadomości). Kilka osób już pisało na swoich blogach, więc i ja się dołączam do akcji rozpropagowania wiedzy o tym, co tak naprawdę oznacza BARBIE VINTAGE.

Popularne określenie vintage, oznaczające zwykle przedmioty z poprzednich dekad albo starsze niż 25 lat nie ma zastosowania w wypadku lalek Barbie. To tak jakby nazwać regał z PRL-u antycznym- jest stary, odrapany, ale nie jest antykiem!
W przypadku kolekcjonerskich lalek vintage oznacza lalki WYPRODUKOWANE w latach 1959 do 1966 (niektórzy kolekcjonerzy dopuszczają stosowania tego określenia do lalek produkowanych przed 1972) . I wbrew obiegowej opinii nie są to lalki, które mają napis mattel 1966 na plecach.
W późniejszych latach stosowano ciała z napisem 1966, ale nie oznacza on roku wyprodukowania, lecz datę rejestracji praw autorskich do danego typu ciała. Lalki te były najpopularniejszym typem ciała w latach 80-90. Owszem, są stare, dla niektórych kolekcjonerów mogą być cenne ze względów sentymentalnych, ale ich wartość obiektywna jako obiektów kolekcjonerskich nie jest zbyt wysoka. (to samo dotyczy Kena, można porównać jego moldy na  http://www.manbehindthedoll.com/PARTS.htm )
Najwyraźniej wytłumaczyć to na przykładzie, warto pooglądać zdjęcia na http://www.fashion-doll-guide.com.
 Pamiętajmy, że:
 Lalki VINTAGE 1959 do 1966
 Mod Barbie 1967 do 1973 
 Malibu Barbie lata 1971 do 1977  

 
Dla ułatwienia najprostsze porównanie twarzy
(pierwsze zdjęcie z "iofer" bublecut barbie z lat 60tych- czyli VINTAGE-; Barbie z moldem superstar lata 80 te; oraz "współczesna" twarz Barbie, używana od końcówki lat 90tych)

Różnice widać nawet dla bardzo niewprawnego oka, prawda?

Prócz roku wydania ważne jest również to, w jakiej ilości lalka została wypuszczona- pochodzące z serii różowej, srebrnej, złotej, czy platynowej- o tym możecie przeczytać na blogu Loreen, która również dokładnie opisała rodzaje oznaczeń na lalkach.
Zanim więc początkujący kolekcjoner zachłyśnie się niesamowitą okazją na allegro- warto by najpierw odwiedził kilka stron, poczytał i pooglądał zdjęcia.
A osobom, które "odkrywają" u siebie jakimś cudem starą, zniszczoną lalkę i odkryją na niej jakiś napis ( "Łał, ona ma  prawie 50 lat!! Sprzedam ją i będę milionerem!!!")- przed próbą jej sprzedania również polecam dokładne oględziny lalki ;)

Strony pomocne w identyfikacji lalekI oczywiście wciąż raczkująca GALERIA ;)

Chętnych do pogłębienia wiedzy odsyłam na blog  Mieszka Barbiecollection, który bardzo dokładnie, obrazowo przedstawił całe zagadnienie.

6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis! Dziękuję w imieniu początkującej kolekcjonerki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki,dzięki i jeszcze raz dzięki!Barbiowanie robi się coraz łatwiejsze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za posta. Zaczynam po woli kolekcjonować Baśki a informacje tu zawarte bardzo mi się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny wpis. bardzo przydatny :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Te strony naprawdę przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zarejestrowałam się dzisiaj w Galerii :) Bardzo przydatna strona :)

  OdpowiedzUsuń